Wczytuję dane...

Uszczelki do okien

Uszczelki do okien

Napiszę dzisiaj parę słów o uszczelkach do okien PCV i drewnianych.
Zacznę od tego że uszczelki do okien Drewnianych wykonywane są przede wszystkim z elastomerów, natomiast uszczelki do okien PCV zarówno z elastomerów jak i EPDM który jest już jednak coraz częściej wypierany przez Elastomery.
Oto przykładowa uszczelka do okien drewnianych:
uszczelka do okien drewnianych

Tutaj przykład uszczelki do drzwi drewnianych:
uszczelka do drzwi drewnianych
I przykładowa uszczelka do okien pcv:
uszczelki do okien pcv
Powyższe uszczelki wykonane są z EPDM w kolorze szarym jednak w praktyce trzeba mieć duże doświadczenie aby odróżnić uszczelkę EPDM od Elastomeru jednak jest to możliwe. Uszczelki posiadają podobne właściwości, jednak elastomer jest nieco twardszy i sztywniejszy oraz lżejszy. Dlatego też jest częściej stosowany do okien drewnianych gdyż EPDM często faluje, natomiast elastomer zachowuje prostoliniowość. W oknach pcv nie ma to znaczenia więc tutaj częściej pojawia się EPDM.
Wymiana uszczelek w oknach jest bardzo prosta i wykonalna dla każdego. Wystarczy wyciągnąć starą uszczelkę i wcisnąć w rowek uszczelkowy nową. Należy zwrócić uwagę na szerokość rowka aby nowa uszczelka pasowała do wrębu. Najlepiej przy zakupie nowej uszczelki mieć ze sobą starą i wówczas doświadczony sprzedawca bez problemu dopasuje nam nową. Jeżeli boimy się podejmować decyzji można kupić uszczelkę samoprzylepną jednak w miarę możliwości lepiej kupować uszczelkę od danego systemu lub podobną.
Szeroki wybór uszczelek można znaleźć na stronie internetowej dystrybucji: www.monters.pl
uszczelki do okien

Do uszczelek warto zaopatrzyć się także w klej cyjanoakrylowy do uszczelek. Klejem tym należy złączyć początek i koniec uszczelki oraz po podklejać w narożnikach, aby zimą uszczelka nie wypadała z rowka w tym miejscu, co mogłoby powodować przewiewy.
Należy pamiętać że uszczelka to element eksploatacyjny i nieunikniona jest regularna wymiana co 5-10 lat w zależności jak często używane jest okno i jak mocno ustawiony jest docisk.
Należy także pamiętać aby przed wymianą uszczelki wypośrodkować docisk na okuciu na rolkach dociskowych które posiadają mimośród.
Poniżej przykład takich rolek dociskowych:
Docisk okna
Rolka dociskowa
Nowa uszczelka będzie wyższa od starej i w przypadku gdy rolki dociskowe będą ustawione na maksymalny docisk ich żywotność znacznie się skróci.
Zachęcam do samodzielnej wymiany uszczelek, zamiast wymiany od razu całych okien bo te być może oprócz uszczelek nie są w takim złym stanie. Mam nadzieję że dzięki temu artykułowi zaoszczędzę komuś niepotrzebnego wydatku.

Poniżej prezentuję jeszcze spis najpopularniejszych uszczelek do okien:
-uszczelki do okien VEKA
-uszczelki do okien aluplast
-uszczelki do okien panorama
-uszczelki do okien gealan
-uszczelki do okien rehau
-uszczelki do okien KBE
-uszczelki do eurookien
-uszczelki do okien Intertec